Лауреатка Нобелівської премії з економіки встановила, що на низьку зарплатню жінок впливають їхні чоловіки, а не керівництво
Економістка Клаудія Голдін дослідила, що жінки вимушені відмовлятись від більш високооплачуваної роботи, яка потребує більшої зайнятості, через хатню працю
Про це повідомляє The Conversation.
Дослідження лауреатки Нобелівської премії з економіки, професорки Клаудії Голдін виявило ключові чинники гендерного розриву в оплаті праці. У своїй роботі американська економістка вивчала 200-річні дані про робочу силу США, показуючи, як і чому гендерні відмінності в доходах і рівнях зайнятості змінювалися з часом.
Вищий рівень освіти для жінок і протизаплідні таблетки прискорили зміни, але гендерна різниця в оплаті праці залишилася. Голдін десятиліттями зіставляла дані та архівні історії в детективному стилі, щоб знайти пояснення зростання та падіння (і знову зростання) оплачуваної зайнятості жінок протягом століть. Основними факторами були ефект протизаплідних таблеток, зняття правових обмежень щодо працевлаштування заміжніх жінок, зростання кількості жінок, які отримували вищу освіту, перехід до економіки послуг.
Розкриваючи причини гендерного розриву, які залишаються досі, Голдін ретельно дослідила сучасну культуру праці, щоб визначити нездорове явище "жадібної роботи", коли роботодавці вимагають надмірної тривалості робочого часу та доступності 24/7.
Це створює гендерний розрив, який карає тих працівників - переважно жінок, чия роль догляду за родиною суперечить надмірним очікуванням роботодавця. Жінки працюють менше часу, тому й заробляють менше. А чоловіки постійно беруться за "жадібну роботу" з високим навантаженням та оплатою. Чим частіше чоловіки обіймають такі посади, тим більше жінкам доводиться сидіти вдома.
У низьких доходах жінок винні не стільки підприємці, тобто їхнє начальство, скільки їхні чоловіки. Вони часто забороняють дружинам погоджуватися на високі посади та добре заробляти, залишаючи їм догляд за родиною і будинком.
"Чоловіки – важлива частина проблеми рівності. Вони контролюють двері не стільки компаній, скільки власних будинків. Це не означає, що у компаніях немає фейс-контролю. Але історія, яку я розповідаю, відбувається ближче до будинку", - каже Голдін.
Практичний висновок із дослідження Голдін полягає в тому, що гендерні розриви в економічних результатах не можна пояснити лише вибором професії або уподобаннями жінок.
Нобелівську премію з економіки у 2023 році отримала Клаудія Голдін за дослідження впливу роботи на життя жінок.
Більше новин з життя зірок читайте на сайті Еспресо.Таблоїд
- Актуальне
- Важливе