Олійні фарби та ручний відтиск принтів: бренд 91LAB створив колекцію, натхненну творчістю Марії Примаченко
Український бренд 91LAB презентував колекцію одягу за мотивами творчості Марії Примаченко, обличчям якої стала правнучка художниці Анастасія Примаченко та модель Аліна Гончарук
Ідея об’єднати моду та мистецтво не нова. Однак цього разу, втілюючи твори найвідомішої народної художниці Марії Примаченко в трикотажних речах, бренд 91LAB (RITO Group) прагнув привернути увагу до української культури, яка потерпає від рашистської навали. Створенням капсульної колекції вони хотіли вкотре закцентувати, що Україна сьогодні в авангарді нового світового порядку.
Тригером для створення капсульної колекції 91lab, натхненної творчістю Марії Примаченко, стало руйнування російськими військами Іванківського історико-краєзнавчого музею, в якому зберігалися роботи видатної української художниці 20 століття.
"У ці дні в мені вирував внутрішній протест: загарбники не мають права чіпати ні наших людей, ні нашу історію. Те, що наше, не належить більше нікому. І мені захотілося зробити колекцію за творами Марії Примаченко, щоб продовжити, посилити, проявити і прокричати: не чіпайте, це наше", - поділилась дизайнерка Олена Пікуль.
На початку березня вона зробила перші ескізи колекції. Після знайомства із правнучкою художниці, засновницею Благодійного фонду "Творча спадщина родини Марії Примаченко" Анастасією Примаченко ескізи трохи скоригували. Для колекції взяли не лише найвідоміші твори Марії Овксентіївни "Звір", "Опудало", а й роботи з родинної колекції, які раніше не експонувалися.
"У Марії Примаченко багато прекрасних робіт і неймовірних образів, з якими я хотіла попрацювати. Я накидала собі дуже багато робіт і спочатку не розуміла, як їх всі використати. Але коли звернула увагу на її написи на звороті картин - з гумором "На вкраїні добре жить - один робить, сім лежить", побажання "Україно будь щаслива і багата і всім добрим людям будь рада", неймовірно актуальне "Посіли на сонечках да гудить, гудить, хлопці у Армію йдуть, а дівчата провожають, йм щасця бажають", і вони все ще актуальні, - мені захотілося їх показати поруч із творами. І тоді в голові все вляглося, і прийшов образ скетчбуку: блокноту з замальовками і текстами, які були у кожного митця. Тобто я ніби реконструювала процес створення картини навпаки - від готової роботи до скетчбуку із написами. Розглядаючи кардиган чи худі, ти ніби гортаєш блокнот художника", - пояснила Пікуль.
Дизайнерка перевела малюнки із кольорового живопису в чорно-білу графіку. Білі та чорні худі й кардигани - фронтмени цієї колекції.
"Трикотажне виробництво унікальне тим, що ти будь-яку ідею можеш реалізувати так, як намальовано - ти малюєш це полотно. А тут виходить, що ти практично сам торкаєшся мистецтва великої художниці, вслід за нею малюєш її картини. Щоб створити одне таке полотно, дизайнерка все прописувала вручну - кожен піксель, кожну клітинку, кожну петельку, тобто практично все вив’язане полотно - це наново намальована картина. Це титанічний труд і дизайнера, і програмістів, і вишивальниць, і в’язальниць, але результат того вартий", - розповіла засновниця та СЕО RITO Group Тетяна Абрамова.
Вперше бренд експериментує із новою для себе, але старою українською технологією - вибійкою. Футболки в капсулі виконані не промисловим способом принтування, а крафтовим - за допомогою спеціальної дерев’яної форми, зробленої народним майстром із Полтави Володимиром Маркар’яном, олійних фарб, і методу ручного відтиску. Ця технологія підкреслює як унікальність кожного художнього твору Марії Примаченко, так і унікальність кожного виробу з капсульної колекції 91Lab. Крім футболок, етикетки до колекції також зроблені способом вибійки із набризком найхарактерніших кольорів для Марії - жовтого, зеленого, червоного.
"В Україні дуже мало людей працюють із традиціями техніки вибійки, це складна і скрупульозна робота, яка потребує точності, зосередженості і майстерності. Я роблю й авторську вибійку, і працюю з деякими брендами одягу, роблю також традиційні форми для пряників, кахлі. Дерев’яну форму квітів Марії Примаченко я вирізав 5-6 днів, потім підбирав фарби, робив відбитки, коригував. Здається, вийшов гарний результат", - поділився майстер вибійки Володимир Маркар’ян.
Капсульна колекція складається з об’ємних комфортних речей: кардиган, худі, сукня, пальто. До аксесуарної лінійки колекції входять хустки, балаклави, розібрані жилети з капюшоном, шарфи-палантини і шкарпетки.
Частина прибутку від продажу колекції бренд перераховуватиме на будівництво арт-резиденції і музею Марії Примаченко в її рідному селі Болотня на Київщині (архітектурний проект Yakusha Studio), яке ініціює благодійний фонд "Творча спадщина родини Марії Примаченко", що опікується популяризацією, охороною та захистом мистецтва художниці.
"Ми мріємо створити резиденцію Марії Примаченко в селі Болотня, де вона народилася. І благодійні кошти від продажу колекції 91lab стануть нам у пригоді, бо на будівництво потрібна дуже велика сума. Це буде точка на мапі, де людина зможе зануритися в мистецтво, пізнати мистецтво, пізнати Марію і відчути, як створювалися її картини", - зазначила засновниця благодійного фонду "Творча спадщина родини Марії Примаченко" Анастасія Примаченко.
Обличчями колекції стали професійна модель Аліна Гончарук і правнучка художниці Анастасія Примаченко. У зйомці використали автентичні речі з родинної колекції.
"Мені здається, коли ти робиш щось про Марію Примаченко, не йти в бік мистецтва - дуже складно. Крім моделі, ми знімали Настю Примаченко, правнучку художниці, і ми навмисне зробили кадри з нею з етнічним ухилом, щоб показати Марію Примаченко як людину. Ми всі знаємо, що Марія жила в звичайній українській хаті, її оточували предмети побуту, які здебільшого ми бачимо в музеях на кшталт музею Івана Гончара, і таким чином ми показуємо реальність того світу, у якому вона існувала, створюючи свій світ", - додав про зйомку фотограф Денис Маноха.
Стежте за подіями в Україні та світу разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе