Еспресо. Таблоїд

Хронологія Марвел: в якому порядку краще дивитися фільми MCU

12 листопада, 2023 неділя
19:00

Всесвіт Marvel об'єднує ряд фільмів та серіалів, створених на основі коміксів Марвел. Однак, розібратися, який правильний порядок фільмів Марвел, не так і легко

Зміст

Фільми та серіали Marvel Cinematic Universe (MCU) є вражаючою епопеєю, яка здобула величезну популярність у всьому світі. Цей всесвіт включає повнометражні фільми, серіали, телесеріали та інше.  MCU розповідає про захоплюючі та інтригуючі історії супергероїв, які мають глибокий розвиток персоналій. Глядачі легко відчувають зв'язок із героями, оскільки їхні характери досліджені та виконані професійними акторами.

Фільми Marvel взаємодіють між собою, створюючи спільний світ, де різні персонажі та сюжетні лінії переплітаються. Людина, яка їх переглядає, обов’язково стає фанатом та починає слідкувати за розвитком сюжету, неочікуваним розкриттям персонажів продовж довгого часу.

Марвел: хронологія перегляду за датами релізу

Можна заглибитися у цей унікальний кінематографічний світ та дивитися фільми Марвел по порядку, відповідно до дат виходу на екрани. Тобто, починаючи з "Саги Безкінечності", що має три фази, в які входять 23 фільми (без врахування серіалів), потім "Сага Мультивсесвіту", що складає арку з четвертої до шостої фаз. Загально схема буде виглядати так:

 • Перша фаза (2008-2012 роки): вступні частини Марвел, знайомтсво з основними персонажами – Залізна людина, Тор, Капітан Америка, Халк та Месники.
 • Друга фаза (2013-2015): введення нових персонажів до команди Марвел – Вартові галактики, Доктор Стрендж та Людина-мураха.
 • Третя фаза (2016-2019): нові персонажі – Чорна пантера, Людина-павук та Капітан Марвел. Тут також завершується історія про Камені нескінченності.
 • Четверта фаза (2021-2022 роки): початок нової саги, що  стосується дослідження мультивсесвіту. З’являються такі персонажі, як Вічні та Шан-Чі.
 • П’ята фаза (2023- теперішній час): були випущені фільми продовження вже відомих нам супергероїв, а також очікуємо Громовержців та Блейд.

Фото: Колаж Espreso

Хронологія фільмів Марвел по сюжетним лініям

Якщо ви тільки починаєте знайомство з цим мультивсесвітом, радимо зберігати правильний порядок фільмів Марвел по сюжетним лініям. Серіали є доповненнями до основних ліній, тому вони не включені до списку.

 1. "Капітан Америка: Перший месник" (2011). Це перший фільм у трилогії про пригоди легендарного супергероя Marvel, Капітана Америки. Режисером стрічки є Джо Джонстон, а головну роль виконав актор Кріс Еванс. Фільм розповідає історію Стіва Роджерса, худощавого і неспроможного добровольця, який прагне боротися за свою країну під час Другої світової війни. Цей фільм можна назвати відправною точкою, тому його краще подивитися в першу чергу.
 2. "Капітан Марвел" (2019). Режисерами стрічки були Анна Боден та Раян Флек. Головну роль виконала акторка Брі Ларсон, яка зіграла героїню Керол Денвеpс. Фільм розповідає про Керол Денвеpс, американську льотчицю, яка отримує свої супергеройські здібності під час експерименту, який обертається невдачею. Дії фільму відбуваються у 1995 році.
 3. "Залізна людина" (2008) - це перший фільм від Marvel Cinematic Universe, що вийшов на екрани. Режисером та сценаристом стрічки був Джон Фавро, а головну роль виконав Роберт Дауні-молодший. Фільм розповідає про Тоні Старка, винахідника та мільярдера, який потрапляє в полон терористів під час візиту в Афганістан. Він змушений створити і використовувати власний броньований костюм, щоб втекти від полону.
 4. "Неймовірний Халк" (2008). Режисером стрічки був Луїс Летер'є та головну роль виконав Едвард Нортон. Фільм розповідає історію Доктора Брюса Беннера, який перетворюється на Неймовірного Халка через нещасний експеримент із гамма-випромінюванням. Переслідуваний владою і шукаючи ліки від своїх перетворень, Брюс вирушає у світ у ролі вченого, але минуле настигає його.
 5. "Залізна людина 2" (2010). У цій частині Тоні Старку вперше пропонують приєднатися до команди "Марвел" та ми знайомимось з Наташею Романов або "Чорною вдовою".
 6. "Тор" (2011). Режисером стрічки був Кеннет Брана, а головні ролі виконали Кріс Гемсворт (Тор), Наталі Портман (Джейн Фостер) та Том Гіддлстон (Локі). Фільм розповідає історію Тора, Бога блискавки та війни з азгардського світу, якого відправляють на Землю за його занадто самовпевнені вчинки.
 7. "Месники" (2012) - це фільм об'єднує героїв MCU, які раніше виступали у власних сольних фільмах, серед головних персонажів - Залізна Людина, Капітан Америка, Тор, Чорна, Халк та Соколине око. У фільмі розповідається про злочинну організацію, що під керівництвом Локі вкрала Кубок Нескінченності та планує використовувати його для заволодіння планетою. Національна організація S.H.I.E.L.D, під керівництвом Ніка Ф'юрі, збирає команду Месників для відповіді на загрозу.
 8. "Залізна людина 3" (2013)
 9. "Тор 2: Царство пітьми" (2013)
 10. "Капітан Америка: Зимовий солдат" або "Перший месник: Інша війна" (2014). Стів Роджерс, відомий як Капітан Америка, утворює союз з Чорною Вдовою та новим супергероєм Соколом (Сем Вілсон), щоб зупинити загрозу для свободи, відому як "Зимовий солдат".
 11. "Вартові Галактики" (2014). Головними персонажами тут стали: Пітер Квілл - Зоряний Лорд (Кріс Пратт), Гамора (Зої Салдана), Дракс (Дейв Батіста), Грут (голос Він Дізеля) та Ракета (голос Бредлі Купера). Фільм розповідає історію групи аутсайдерів, які об'єднуються команду "Вартові Галактики", щоб запобігти знищенню світу через могутній артефакт, відомий як "Сфера". У своєму пригодницькому шляху "Вартові Галактики" стикаються з комічними ситуаціями, небезпекою та несподіваними союзниками, демонструючи, що герої можуть виходити з будь-яких обставин.
 12. "Вартові Галактики 2" (2017)
 13. "Месники: Ера Альтрона" (2015) Месники повертаються, щоб Альтрона, який вирішує знищити людство для його "покращення". Під час боротьби Месники стикаються з новими персонажами, такими як Багрова Відьма і її брат П'єтро.
 14. "Людина-мураха" (2015). Головні ролі виконали Пол Радд (Скотт Ленг або Людина-мураха) і Майкл Дуглас (Хенк Пім). Фільм розповідає історію Скотта Ленга, крадія та шахрая, який випускається з в'язниці і отримує другий шанс. Він стає обранцем винаходу доктора Хенка - технології зменшення, яка і зробила його Людиною-мурахою. Доктор та Ленг об'єднують свої сили, щоб зупинити злочинця, який прагне використовувати технологію для створення зброї.
 15. "Капітан Америка: Громадянська війна" (2016). В цій частині ми вперше бачимо нових супергероїв - Чорну пантеру та Людину-павука.
 16. "Чорна пантера" (2018). Серед головних акторів - Чедвік Боузман (Т'Чалла або Чорна Пантера), Майкл Б. Джордан (М’баку), Люпіта Ніонго (Накія), та Летіша Райт  (Шурі). Фільм розповідає історію Т'Чалли, принца Ваканди, яка є технологічно розвиненою та відокремленою африканською країною. Після смерті свого батька Т'Чалла повинен прийняти престол і стати новим Чорним Пантерою, захисником Ваканди.
 17. "Чорна вдова" (2021). Фільм розповідає історію Наталії Романової (Чорної вдови), спец агента та одного з членів "Месників". Зокрема показана сюжетна лінія сім’ї, знайомимося з її сестрою Єленою Романовою.
 18. "Людина-павук: Повернення додому" (2017). Режисерами стрічки були Джон Уоттс, а головні ролі виконали Том Голланд (Пітер Паркер або Людина-павук), Зендея (Мішель) та Роберт Дауні-молодший (Залізна Людина). Фільм розповідає історію молодого Пітера Паркера, який намагається збалансувати своє навчання та супергеройське життя. Після подій "Громадянської війни" Пітер повертається до звичайного життя старшокласника, але тяжкість відповідальності Людини-павука не залишає його.
 19. "Доктор Стрендж" (2016).  У фільмі знайомимось з новими персонажами - Доктор Стрендж (Бенедикт Камбербетч), Ванда (Тільда Свінтон),  Вонг (Бенедикт Вонг). Фільм розповідає історію Доктора Стренджа, колишнього успішного нейрохірурга Стівена Стренджа, який втрачає можливість виконувати операції після страшної автокатастрофи. В пошуках засобів відновлення він звертається до таємної організації Древній Орден, де вивчає мистецтво магії та вивчає можливості мультивсесвіту.
 20. "Тор: Раґнарок" (2017).
 21. "Людина-мураха та Оса" (2018). В цій серії з’являється вперше персонаж "Оса". Кінцівка цього фільму підводить нас до наступної частини "Месників".
 22. "Месники: Війна нескінченності" (2018). Фільм розповідає про війну між "Месниками" та Таносом - могутнім титаном, який намагається зібрати всі Камені Нескінченності для досягнення своєї мети - знищення половини всього живого у Всесвіті.
 23. "Месники: Фінал" (2018). Фільм дозволяє глядачам побачити розвиток персонажів, їхні труднощі та перемоги. Він також включає епічні битви та емоційні моменти. Саме ця частина слугує завершенням "Саги Безкінечності" третьої фази історії Месників.
 24. "Шан-Чі та легенди десяти кілець" (2021). Головні ролі виконали Сіму Лю (Шан-Чі), Аквафіна (Кейті), Тоні Люн (Венву), та інші. Фільм розповідає історію Шан-Чі, молодого чоловіка, який втікає від свого могутнього батька Венву, володаря "Десяти Кілець" та розпочинає нове життя в Америці. Однак минуле його наздоганяє і батько не збирається просто так відпускати сина.
 25. "Людина-павук: Далеко від дому" (2019).
 26. "Вічні" (2021). Головні ролі виконали Джемма Чан (Серсі), Річард Медден (Ікаріс), Анджеліна Джолі (Тена), та інші. Фільм розповідає історію групи істот, відомих як "Вічні", які були створені великими інтелектами з Всесвіту для захисту Землі від зловмисників, відомих як "Девіанти". Сюжет включає елементи наукової фантастики, міфології та моральних роздумів про природу супергероїв та вічності.
 27. "Людина-павук: Шляху додому немає" (2021). Пітер випадково викликає магічні події, що перетинають реальності та втягують інших Людей-павук з різних Всесвітів, включаючи героїв з попередніх фільмів. Зустріч з альтернативними версіями Людини-павука є дуже яскравою, особливо для фанатів даної серії фільмів.
 28. "Соколине Око" (2021). Після смерті Наташи Романов, персонаж на ім’я "Соколине Око" (Клінт Бартон) вирішує закінчити супергеройську кар’єру та приділяти весь вільний час сім’ї. Однак, його плани порушує поява загадкового Роніна.
 29. "Доктор Стрендж у мультивсесвіті божевілля" (2021)
 30. "Тор: кохання та грім" (2022). Цікавою особливістю фільму стала поява жіночої версії Тора, його коханої Джейн Фостер.
 31. "Чорна пантера: Ваканда навіки" (2022).
 32. "Морбіус" (2022). Головні персонажі – Морбіус (Джаред Літо) та Адріа Архона (Мартін Бенкрофт). Майкл Морбиус має дуже рідке захворювання і для того, щоб вилікуватися використовує експериментальні ліки, які призводять до неочікуваних наслідків. Насправді, перше знайомтво з персонажем відбулось в фільмі "Людина-павук", де Майкл навчався разом з Пітером.
 33. "Людина-муравей та Оса: Квантоманія" (2023).
 34. "Вартові Галактики 3". У своєму пригодницькому шляху "Вартові Галактики" знову стикаються з небезпекою, комічними ситуаціями та несподіваними союзниками, демонструючи, що герої можуть виходити з будь-яких обставин. Однак, скоріш за все, це остання частина, коли всі герої збираються разом.

Уже в листопаді 2023 року вийде новий фільм "Марвели", що є продовженням стрічки "Капітан Марвел". Цього разу сюжет розповість нам не лише про Керол Денвеpс, а про незвичайний зв'язок, який через аномальну червоточину, з’єднуватиме її сили з Монікою Рембо (Тейона Парріс) та Камалою Хан (Іман Веллані). Цій трійці доведеться об’єднатися та навчитися працювати разом аби врятувати світ.

Велика подорож через масштабний і захоплюючий світ Marvel на цьому не закінчується, попереду ще багато кіноновинок. Перегляд Marvel - це не просто про фільми, це поглиблення в унікальний космос, де справжні герої знаходять своє місце у всесвіті. А правильний порядок перегляду кіноісторій надає відчуття повноти та взаємозв'язку всіх персонажів та сюжетних ліній.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.54
  Купівля 40.54
  Продаж 41.08
 • EUR
  Купівля 43.52
  Продаж 44.36
 • Актуальне
 • Важливе