Еспресо. Таблоїд
Оновлено

Курков пояснив участь у заході з росіянкою в Канаді: Ніхто б не виправив Гессен, якби вона сказала неправду

26 вересня, 2023 вiвторок
17:28

Письменник Андрій Курков вважає, що говорити про війну Росії в Україні без участі представників України некоректно, тому поява українців на таких заходах важлива

Про це він сказав в інтервʼю "Бабелю".

Український письменник Андрій Курков 24 вересня взяв участь у заході, організованому PEN Canada та мовником CBC у рамках міжнародного фестивалю авторів у Торонто. У дискусії "Нотатки про вторгнення", окрім Куркова, взяли участь російсько-американські письменники Маша Гессен (ідентифікує себе як небінарну особу та використовує гендерно-нейтральні займенники) та канадська письменниця Маргарет Етвуд. Розмова між Машею Гессен та Андрієм Курковим стосувалась війни Росії в Україні.

Письменник заявив, що погодився спілкуватися з Машею Гессен, адже вона не є для нього представницею Росії.

"Мова йшла про цю конкретну зустріч, і для мене американська єврейка російського походження не представляє сучасну Росію. Також Гессен ― знакова людина для інтелектуального середовища США і Канади. Якби про Україну говорили без участі України, ніхто б не зміг виправити Машу, якби вона сказала неправду", - зазначив Курков.

Коли журналісти зауважили письменнику, що одна з найбільш розповсюджених претензій до Гессен у тому, що вона називає російсько-українську війну саме путінською, він поділився: "Під час дискусії вона погодилася, що це не путінська війна. Після того, як я втрутився".

На думку письменника, з росіянами слід розмовляти для того, щоб вони більше думали і ставили собі запитання.

"Про те, що вони можуть зробити для того, щоб їхня внутрішня позиція стала зовнішньою і призвела до соціальних процесів і в Росії, і серед російських мігрантів. Щоб ми побачили протести російських мігрантів у Берліні, а не демонстрації на підтримку війни. Щоб протести відбувалися скрізь, де живуть росіяни. І тоді можна буде говорити, що робити далі. Про те, що без політичної опозиції в Росії у неї немає майбутнього", - додав він.

Раніше у коментарі Читомо Курков пояснив, що скандал у травні 2023 року, коли Ірина Цілик, Артем Чех та Артем Чапай відмовилися брати участь у фестивалі The World Voices Festival у Нью-Йорку через подію, в якій брали участь російські письменники Маша Гессен, які згодом вийшли зі складу PEN America через скасування заходу за участі російських письменників, виник не через Машу Гессен, а через двох росіян, яких запросили для дискусії з українськими авторами "недолугі організатори".

"Реакція Маші Гессен тоді теж була радикальною — вони вийшли з ПЕН Америка. При цьому Маша Гессен є громадянами США і сприймається інтелектуальним середовищем США і Канади, як американські письменники і журналісти, що давно пишуть англійською мовою. Вони з самого початку війни голосніше за більшість тих, хто за кордоном, називають себе російською опозицією до режиму Путіна, виступають на боці України й — подобається це комусь чи ні — долучаються до серйозної допомоги Україні в кількох питаннях, не тільки гуманітарних", — прокоментував Андрій Курков.

Він наголосив, що фестиваль авторів в Торонто — це велика подія, на яку звертає увагу інтелектуальна спільнота обох країн — США і Канади, а розмова, присвячена російській агресії в Україні — це центральна подія фестивалю.

"Комусь вважається нормальним, коли про війну в Україні говорять без участі українців. Я вважаю, що там, де говорять про Україну і війну, мають чути голос українських авторів. Звичайно, якщо серед учасників немає російських спікерів з неясною або пропутінською позицією. Також цей івент — привід для канадських медіа знову багато писати про Україну і про російську агресію", — наголосив Курков.

Він додав, що кожен робить для перемоги України те, що може і те, що вважає за потрібне.

"Я теж роблю те, що можу і те, що вважаю за потрібне. І я сам приймаю рішення: що робити, а що ні", — підсумував Курков.

Раніше письменник Артем Чех у Facebook висловився про участь Андрія Куркова у дискусії разом з російсько-американськими письменниками Машею Гессен. 

Письменник Артем Чех, який нині перебуває на фронті, пригадав, що у травні він, Ірина Цілик та Артем Чапай відмовилися брати участь у фестивалі, організованому PEN America в Нью-Йорку, саме через подію, в якій паралельно в рамках фестивалю брали участь Маша Гессен й інші хороші росіяни.

"Вже пізніше організатори забули про надані нам на старті гарантії, що на фестивалі не буде російських учасників, незалежно від їхніх поглядів. Ми не змовчали. Для багатьох наш демарш став поперек горла. Як результат – скасування події Гессен, їх вихід з ПЕН Америка, купа маніпулятивних статей у провідних журналах і газетах США and so on", - зазначив Чех.

Він зауважив, що тоді позиція письменників була непохитною, і Андрій Курков напевне знає про цей скандал, що "не заважає йому зараз сісти за один стіл з Гессен". 

"Напевно він розповідатиме багато правильних і банальних речей про Україну. Напевно навіть це принесе якусь користь. Але все це трохи смердітиме російським контекстом і болотною муттю. Можливо, є якісь сподівання на те, що Етвуд, яка сидітиме за тим самим столом, дещо нейтралізує той сморід, але не певен. Просто відтепер все, що говоритиме Андрій Юрійович з міжнародних майданчиків, видаватиметься мені нечесним і неправильним", - висловився Чех.

Він також зауважив, що після фестивалю в Нью-Йорку "поїхав здихати в Бахмут", тоді як Куркова чекають інші майданчики. Письменник додав, що не може промовчати, оскільки його це "обурює і наповнює люттю".

Позицію Артема Чеха підтримали багато українських діячів культури. Сам Андрій Курков також відреагував у коментарях, зазначивши, що "є простий спосіб сказати мені своє обурення - відписатись від мене". У відповідь Чех уточнив, що не висловлює хейт, а вважає, що дії Куркова демонструють його байдужість до позиції українських письменників, висловленої тоді в Нью-Йорку.

Андрій Курков, Артем Чех

Фото: скриншот Facebook Артема Чеха

 

"І для хороших русскіх, а Маша - якраз такі, скільки б вони не відхрещувалися від самої Росії, це прекрасний приклад впевнитися у своєму прекрасному світі космополітизму і вічного інтернаціоналу", - наголосив Чех.

Свою думку висловив у Facebook висловив і український журналіст і історик Данило Яневський. Заявивши, що нічого не знає про Артема Чеха, він порівняв його участь у війні з участю Куркова у культурних заходах.

"Перебування в лавах ЗСУ не дає індульгенції ні від чого. Насамперед від хамства. У всесвітньо відомого українського письменника Андрія Куркова - наша спільна війна. У громадянина України Андрія Юрійовича Куркова свій Бахмут. Своя Азовсталь. Своя Кліщиївка. Кожен воює на своєму місці так, як може. Андрій воює з честю, гідністю та притаманною йому чесністю і мужністю", - написав він.

Така позиція Яневського викликала здивування на обурення в решти українців. Зокрема свою думку висловили Роман Голубовський, Вахтанг Кіпіані і Анатолій Шара.

Яневський

Фото: Скриншот з Facebook

Більше новин з життя зірок читайте на сайті Еспресо.Таблоїд 

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе